5 marca 2013

KULINARIA: Tatar z awokado

Witam
Właściwie to już nie pamiętam skąd znam ten przepis. Jest bardzo prosty i szybki. Przeznaczony jest przede wszystkim dla tych, którzy lubią "prawdziwego" tatara mięsnego, ale nie chcą się na niego zdecydować, gdyż nie są pewni co do pochodzenia mięsa lub obawiają się zarażenia czy to pasożytami zawartymi w mięsie, czy też salmonellą zawartą w surowych jajach.
Do przygotowania tatara potrzebujemy dwie sztuki dojrzałych awokado, jedną średnią cebulę, szczypta pieprzu oraz sos sojowy lub maggi (zarówno pieprz jak i sos wedle uznania, gdyż każdy ma inne podniebienie)






Najlepiej aby awokado do tej pasty było bardzo dojrzałe i miękkie, gdyż wtedy najlepiej je rozgnieść widelcem. Ponadto smak twardych, mniej dojrzałych awokado jest trochę inny i mógłby zdominować smak.







Cebulkę pokroić w drobną kostkę, dodać sos sojowy i świeżo zmielony pieprz. Odstawić na 5 minut. W tym czasie obrać awokado, usunąć pestkę i ugnieść widelcem na jednolitą masę

Dodać cebulkę do awokado, wymieszać, dodać ewentualnie do smaku jeszcze pieprzu i sosu sojowego i ...gotowe. Idealnie nadaje się na kanapki, czy jako dodatek do przystawek typu chipsy. Wadą tej potrawy jest to, że po pewnym czasie brązowieje i wygląda mniej apetycznie, jednak zachowuje swój smak.

Główny składnik potrawy awokado jest owocem wiecznie zielonego drzewa z rodziny wawrzynowatych. Drzewo rośnie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym Ameryki. Drzewo smaczliwki (polska nazwa awokado) dorasta do 20m wysokości. Okres dojrzewania owocu jest wyjątkowo długi – przeciętnie trwa 6-8 miesięcy. Częścią jadalną jest miąższ, stanowiący ok. 85% masy owocu. Ciekawostką jest to, że zarówno liście, kora, pestka i gałęzie są silnie toksyczne i mogą doprowadzić do śmierci.

W 100 g awokado znajdują się:
  • kalorie: 221 kcal
  • błonnik: 6,3 g
  • węglowodany: 0,4 g
  • tłuszcze: 23,5 g (w tym duży udział tłuszczów jednonienasyconych)
  • białka: 1,9 g
  • woda: 66%
  • witaminy: A, B1,B2, C, PP, K i H, oraz kwas pantotenowy
  • substancje mineralne: wapń, potas i fosfor
Ze względu na dużą zawartość tłuszczów (które nota bene są łatwiej przyswajalne niż tłuszcze zwierzęce np. masło) jest często zamiennikiem i zdrowszą alternatywą dla osób z miażdżycą czy też z problemami wątrobowymi.
Awokado jest głównym składnikiem w meksykańskiej paście guacamole( można powiedzieć, że co dom w Meksyku, to inna wersja  tej pasty, ale może zawierać chili, pomidory, cebulę, kolendrę, czosnek i wiele innych przypraw i warzyw w zależności od upodobań). W Brazylii popularny jest napój z dodatkiem awokado i lodów zwany vitamina de abacate, zaś w Japonii podawany jest jako sushi.
Moje doniczkowe awokado

Awokado w naturze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz